Metotrexát, zkráceně MTX, je antimetabolit a antifolát používaný v léčbě nádorů, autoimunních poruch a dalších onemocnění. V gynekologii (zejména v USA) se používá k ukončování těhotenství. MTX zpomaluje metabolismus kyseliny listové, zabraňuje tedy růstu embrya. V České republice se metotrextát při léčbě mimoděložního těhotenství používá velice vzácně.

V případě mimoděložního těhotenství se MTX podává buď nitrožilně v infúzi, anebo nitrosvalovou injekcí. Protože mívá taková léčba nejistý výsledek, někteří lékaři preferují přímou aplikaci MTX do embrya, a to pod ultrazvukovým, anebo laparoskopickým dohledem. Embryo vlivem působení MTX přestává růst a postupně se vstřebává. MTX nelze podávat v případě, že je prokázána srdeční akce embrya.

Příznivci metotrexátu tuto léčbu upřednostňují zejména kvůli “neinvazivitě”. Je-li tato léčba úspěšná, není třeba těhotné odebírat vejcovod, případně provádět další chirurgické výkony.    

Odpůrci argumentují závažnými vedlejšími účinky, kterých je celá řada:
- nevolnost, zvracení
- průjem
- stomatitida
- trombóza
- vypadávání vlasů
- anemie, leukopenie, trombocytopenie
- akutní hepatitida
- plicní fibróza
- snížená imunita v následujících letech
- atd.

Během léčby MTX se někdy souběžně podává jeho antagonista - kyselina listová. Není-li podávána souběžně, měla by být podávána těsně po ukončení terapie MTX. Pacientka, které byl podán metotrexát, by měla s dalším otěhotněním vyčkat alespoň půl roku, aby nedošlo k nevratnému poškození embrya. Lidově řečeno - je třeba dát tělu dostatek času, aby se tzv. "vyčistilo".

Upozornění

Portál mimodelozni-tehotenstvi.cz spadá do portfolia webových stránek GYNWEB.cz. Portál obsahuje autorské články specialistů, redakce a našich přispěvovatelek. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.

Líbí se Vám GYNWEB.cz?

Close

Sledujte nás, prosím, nebudete litovat :)