Metotrexát, zkráceně MTX, je antimetabolit a antifolát používaný v léčbě nádorů, autoimunních poruch a dalších onemocnění. V gynekologii (zejména v USA) se používá k ukončování těhotenství. MTX zpomaluje metabolismus kyseliny listové, zabraňuje tedy růstu embrya. V České republice se metotrextát při léčbě mimoděložního těhotenství používá velice vzácně.
V případě mimoděložního těhotenství se MTX podává buď nitrožilně v infúzi, anebo nitrosvalovou injekcí. Protože mívá taková léčba nejistý výsledek, někteří lékaři preferují přímou aplikaci MTX do embrya, a to pod ultrazvukovým, anebo laparoskopickým dohledem. Embryo vlivem působení MTX přestává růst a postupně se vstřebává. MTX nelze podávat v případě, že je prokázána srdeční akce embrya.
Příznivci metotrexátu tuto léčbu upřednostňují zejména kvůli “neinvazivitě”. Je-li tato léčba úspěšná, není třeba těhotné odebírat vejcovod, případně provádět další chirurgické výkony.
Odpůrci argumentují závažnými vedlejšími účinky, kterých je celá řada:
- nevolnost, zvracení
- průjem
- stomatitida
- trombóza
- vypadávání vlasů
- anemie, leukopenie, trombocytopenie
- akutní hepatitida
- plicní fibróza
- snížená imunita v následujících letech
- atd.
Během léčby MTX se někdy souběžně podává jeho antagonista - kyselina listová. Není-li podávána souběžně, měla by být podávána těsně po ukončení terapie MTX. Pacientka, které byl podán metotrexát, by měla s dalším otěhotněním vyčkat alespoň půl roku, aby nedošlo k nevratnému poškození embrya. Lidově řečeno - je třeba dát tělu dostatek času, aby se tzv. "vyčistilo".