Laparotomie znamená chirurgické otevření břišní dutiny. Na rozdíl od laparoskopie je to výrazně invazivní chirurgická metoda. Výhodou laparotomie je přehlednější pohled do operačního pole pro operujícího chirurga, a tedy možnost rozsáhlejších výkonů. Mezi výhody laparotomie by se mohla zařadit i menší anesteziologická zátěž operovaného. Nevýhodou laparotomie je větší rozsah výkonu a z toho plynoucí delší doba rekonvalescence. Statistiky ukazují, že ve srovnání s laparoskopickými výkony je u laparotomie vyšší riziko infekčních komplikací. Vzhledem k omezením, která přináší laparoskopie, se při prakticky každém laparoskopickém výkonu počítá s tím, že vlivem nečekaných okolností může být nutná konverze na laparotomii.

Mezi gynekologické operace, které se provádí laparotomicky, patří například císařský řez. Při mimoděložním těhotenství se k laparotomii přistupuje zejména tehdy, došlo-li k jeho prasknutí a následnému krvácení do dutiny břišní. Laparoskopická operace pak z důvodu časové tísně nepřichází v úvahu. U pacientek, které jsou hemodynamicky stabilní, tedy nedošlo u nich k zásadní porgresi stavu, se upřednostňuje laparoskopie, avšak v případě závažného nálezu či náhlých komplikací se počítá s konverzí na laparotomii.

Upozornění

Portál mimodelozni-tehotenstvi.cz spadá do portfolia webových stránek GYNWEB.cz. Portál obsahuje autorské články specialistů, redakce a našich přispěvovatelek. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.

Líbí se Vám GYNWEB.cz?

Close

Sledujte nás, prosím, nebudete litovat :)