Nejčastěji se při mimoděložním těhotenství oplodněné vajíčko usadí ve vejcovodu (tzv. tubární těhotenství, cca 95% případů), vzácněji na vaječníku (ovariální těhotenství, 2%), v rohu děložním (3%) nebo v dutině břišní (abdominální těhotenství, 1%). V žádném na těchto místech se nemůže plodové vejce zdravě vyvíjet, naopak svým hnízděním místo devastuje a ohrožuje život matky.

formy mimoděložního těhotenství


Tubární těhotenství: mimoděložní těhotenství ve vejcovodu

Příčiny vzniku mimoděložního těhotenství ve vejcovodu:

- stavy po zánětech vejcovodů: zvláště opakované ataky pánevní zánětlivé nemoci zhoršují průchodnost vejcovodu
- nitroděložní tělísko: v případě selhání této metody antikoncepce je vyšší riziko vzniku mimoděložního těhotenství
- endometrióza: především při lokalizaci ve vejcovodu
- stavy po operacích na vejcovodech, srůsty
- při tzv. umělém oplodnění (IVF) je též vyšší riziko vzniku mimoděložního těhotenství

Průběh mimoděložního těhotenství lokalizovaného ve vejcovodu:

Oplodněné vajíčko, které se snaží uhnízdit, postupně rozšiřuje vejcovod, jehož stěna se ztenčuje. Chování plodového vejce je agresivní a ve snaze zajistit si krevní zásobení může narušit cévy v místě, kde se uhnízdilo, a způsobit nitrobřišní krvácení.

Těhotná v počátku mimoděložního těhotenství nemusí registrovat žádné příznaky. Nejdříve dojde k vynechání menstruace jako při běžném otěhotnění (těhotná má rovněž pozitivní těhotenský test), za několik dní dojde k slabému vaginálnímu krvácení. Za několik dalších dní těhotná pociťuje bolest v podbřišku, která může mít různou intenzitu. Pakliže plodové vejce způsobí prasknutí stěny vejcovodu, dochází ke krvácení do břicha a brzy může nastat šokový stav, který může být pro těhotnou fatální.

Někdy nastává tzv. "tubární potrat" (abortus tubarius), kdy je oplodněné vejce vypuzeno z vejcovodu do břišní dutiny, kde odumírá a postupně se vstřebá. V minimálním počtu případů však může těhotenství v břišní dutině dále pokračovat a pak nastává tzv. "abdominální těhotenství" (těhotenství v břišní dutině). Protože je zde velké riziko úmrtí matky a donošení zdravého plodu je značně nepravděpodobné, je takové těhotenství po jeho diagnostice ukončováno. Nejčastěji se s případy abdominálního těhotenství můžeme setkat v rozvojových zemích, kde je péče o těhotné na nízké úrovni, a nelze tak abdominální těhotenství včas diagnostikovat.

Kornuální gravidita: mimoděložní těhotenství v rohu děložním

Jde o velice vzácnou formu mimoděložního těhotenství (asi 3% všech mimoděložních těhotenství). Oba vejcovody ústí do dělohy a na jejich konci je asi centimetrový úsek, který se sice již nachází v děloze, ale není uzpůsoben pro implantaci embrya. Usadí-li se embryo zde, dojde k tzv. kornuální graviditě. Na rozdíl od tubární gravidity dochází u kornuální gravidity k jejímu prasknutí až mnohem později: cca mezi 10. - 12. týdnem. Není-li mimoděložní těhotenství v rohu děložním odhaleno včas a dojde-li skutečně k ruptuře gravidity, nastává masivní krvácení do dutiny břišní. Není-li tento stav okamžitě řešen, dochází k úmrtí matky.

Mimoděložní těhotenství v rohu děložním se léčí resekcí rohu děložního, a to buď laparoskopicky, anebo laparotomicky.

Adominální těhotěnství: mimoděložní těhotenství v břišní dutině

Abdominální těhotenství je extrémně vzácné a vyskytuje se pouze v 1% všech mimoděložních těhotenství. Gestační váček se v případě abdominálního těhotenství uhnizďuje v pánvi, anebo v místech s hustým výskytem cév jako např. játra, slezina, mezenterium (řasy připojující střevní kličky). Abdominální těhotenství bývá spojováno s vysokou morbiditou a mortalitou. Riziko matřeské morbidity je 7-8x vyšší než u ostatních druhů mimoděložního těhotenství a 90x vyšší než u normálního těhotenství. S ohledem na vzácnost abdominálního těhotenství a jeho vysokou nebezpečnost je včasná diagnóza a adekvátní léčbá zcela zásadní.

Léčba abdominálního těhotenství bývá chirurgická, případně konzervativní (metotrexát). V případě, že se embryo usadí na místě s hustým výskytem cév, preferuje se léčba metotrexátem, a to jak nitrožilně, tak lokálně (tedy vstříknutím metotrexátu přímo do embrya pod ultrazvukovou či laparoskopickou kontrolou).

Upozornění

Portál mimodelozni-tehotenstvi.cz spadá do portfolia webových stránek GYNWEB.cz. Portál obsahuje autorské články specialistů, redakce a našich přispěvovatelek. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.

Líbí se Vám GYNWEB.cz?

Close

Sledujte nás, prosím, nebudete litovat :)