Léčba mimoděložního těhotenství je v drtivé většině případů chirurgická. Nejčastěji se provádí laparoskopie, během níž je embryo odstraněno. U složitých případů je potřeba provést otevřenou operaci, tedy provádí se laparotomie. U mimoděložních těhotenství na vejcovodu (tzv. tubární těhotenství) může dojít k odstranění příslušného vejcovodu (tzv. salpingektomie), a to z důvodu jeho devastace hnízdícím embryem. Lékaři toto řešení upřednostňují před salpingotomií - zde je vejcovod pouze naříznut a embryo je odsáto. Vejcovod je ponechán k samovolnému zhojení. Salpingotomie s sebou přináší riziko zjizvení a neprůchodnosti vejcovodu - a tedy riziko dalšího mimoděložního těhotenství.

Ve vzácných případech se během první laparoskopie embryo nepodaří nalézt (zejména tehdy, je-li laparoskopie prováděna příliš brzy - před 6. týdnem). Pak je těhotná hospitalizována a následující dny se lékaři snaží embryo lokalizovat ultrazvukem. Laparoskopie se pak může opakovat.

Někdy se společně s laparoskopií provádí i kyretáž, a to proto, aby měli lékaři jistotu, že v dutině děložní nezůstalo neprospívající embryo (špatně uhnízděné embryo, které je předzvěstí špatně prosperujícího těhotenství, produkuje nízké hCG stejně jako mimoděložní těhotenství).

Zejména v USA se mimoděložní těhotenství, které je mladší 7 týdnů, řeší podáním cytostatik – konkrétně metotrexátu, a to buď nitrožilně, do svalu, anebo přímou aplikací do embrya (aplikace se provádí pod ultrazvukovou anebo laparoskopickou kontrolou).  Metotrexát, běžně užívaný při léčbě zhoubného bujení, má za cíl zahubit rostoucí embryo. V České republice se metotrexát používá téměř výhradně při cervikální graviditě – chirurgické řešení by zde pro těhotnou znamenalo podstatné snížení  možnosti znovu otěhotnět, anebo rovněž u abdominálního těhotenství (těhotenství v břišní dutině), je-li embryo usazeno na místě, které je silně protkáno cévami (slezina, játra apod.).  Léčba metotrexátem má velké vedlejší účinky typické pro léčbu cytostatiky. Metotrexát se nepoužívá tehdy, je-li u embrya průkazná srdeční činnost, podává se tedy max. do 7. týdne těhotenství.

Upozornění

Portál mimodelozni-tehotenstvi.cz spadá do portfolia webových stránek GYNWEB.cz. Portál obsahuje autorské články specialistů, redakce a našich přispěvovatelek. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.

Líbí se Vám GYNWEB.cz?

Close

Sledujte nás, prosím, nebudete litovat :)